R. Dias
89'
(Πέναλτι)B. Fernandes
90'

Πολύ σημαντική, αλλά και πολύ ζόρικη νίκη στην πρεμιέρα επί της Γκάνας με 3-2 Για μία ώρα έμοιαζε κλειδωμένη, καθώς είχε υψηλά ποσοστά κατοχής, αλλά δυσκολευόταν να βρει τις λύσεις απέναντι στην πολύ καλή αμυντική τακτική της αντιπάλου. Σαφώς πιο δύσκολη η αποστολή της απέναντι στην Ουρουγουάη, αλλά και μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Έχει και την ευκαιρία να στείλει… σπίτι της μια ομάδα που φιλοδοξεί να φτάσει ψηλά. Άρα να έχει έναν αντίπαλο λιγότερο η Πορτογαλία, στη δική της προσπάθεια για να κάνει κάτι αξιόλογο στο Μουντιάλ 2022.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν κέρδισε με τον… παραδοσιακό τρόπο του προπονητή τους στο πρώτο παιχνίδι την Γκάνα. Προηγήθηκε με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που έγραψε ιστορία και έγινε ο μόνος παίκτης που σκοράρει σε πέντε Παγκόσμια Κύπελλα, μέχρι που οι Γκανέζοι ισοφάρισαν και οι Πορτογάλοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Βρήκαν δύο γκολ, πήγαν στο 3-1, αγχώθηκαν στο φινάλε. Πάλι η Γκάνα δεν το παράτησε και μείωσε στο 89’, μετατρέποντας σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά, ενώ είχε και απίθανη ευκαιρία στο 98’ μετά από παρολίγον μοιραία γκάφα του γκολκίπερ Ντιόγκο Κόστα. Δεν έχει προβλήματα για το ματς απέναντι στην Ουρουγουάη.

Μια Ουρουγουάη που δε θέλει ούτε να σκέφτεται πιθανή ήττα, μετά το 0-0 στην πρεμιέρα της με την Ν. Κορέα. Δύο δοκάρια είχαν οι Ουρουγουανοί, πλην όμως δεν έδειξαν κάτι άλλο πέραν αυτών. Και μάλλον φυσιολογικά οι Κορεάτες κατάφεραν να πάρουν στο φινάλε τον βαθμό και να πανηγυρίζουν γι’ αυτόν απέναντι σε μια μεγάλη αντίπαλο που σίγουρα ήταν το φαβορί της αναμέτρησης.

Θα πρέπει να φανούν περισσότερο τα μεγάλα όπλα της Ουρουγουάης, αν θέλει απέναντι στην Πορτογαλία να πάρει αποτέλεσμα και να μην κινδυνεύσει με πρόωρο αποκλεισμό από ένα Παγκόσμιο Κύπελλο στο οποίο πήγε με μεγάλες φιλοδοξίες. Ίσως να δούμε και αλλαγές από τον προπονητή και σε πρόσωπα και στην τακτική που θα ακολουθήσει η Ουρουγουάη σε αυτό το πολύ μεγάλο ντέρμπι.