Νίκη των Μπακς κόντρα στους Πίστονς παρά την αποβολή του Αντετοκούνμπο - 34 πόντους ο Λίλαρντ (vid)
Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν των Πίστονς με 120-118.

Οι Μπακς έδειξαν… χαρακτήρα στο Μιλγουόκι και παρά την αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με δεύτερη τεχνική ποινή στην 3η περίοδο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Πίστονς με 120-118. Με αυτή τη νίκη τα «ελάφια» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-2 ενώ το Ντιτρόιτ έπεσε στο 2-7.

Η αποβολή του «Giannis» ήρθε 9 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και με το σκορ 73-60 υπέρ των Μπακς. Ο Αντετοκούνμπο έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε την μπάλα μπροστά από τον Αϊζέια Στούαρτ. Στη συνέχεια τον κοίταξε στα μάτια και έδειξε με το χέρι του ότι ο Στούαρτ είναι πολύ κοντός για να τον μαρκάρει. Εκεί οι διαιτητές τον χρέωσαν με δεύτερη τεχνική ποινή και τον έστειλαν στα αποδυτήρια. Την πρώτη τεχνική ποινή την είχε δεχθεί στο πρώτο ημίχρονο για διαμαρτυρία.

Ο «Greek Freak» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους (6/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 μπλοκ και 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Από εκεί και πέρα ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 34 πόντους και κράτησε τους Μπακς στο παιχνίδι μετά την αποβολή του Αντετοκούνμπο ενώ 14 πόντους και ένα καθοριστικό τρίποντο, που έκανε το 119-115 λίγο πριν τη λήξη, είχε ο Μπρουκ Λόπεζ.

Για τα «πιστόνια» ο Κέιντ Κάνινγκχαμ έκανε μεγάλο ματς με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ 26 πόντους πρόσθεσε ο ρούκι Μάρκους Σάσερ.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Πέισερς στην Ιντιανάπολις, θα είναι τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 02:00. Back-to-back με τον Κρις Μίντλετον αυτή τη φορά ενεργό καθώς ξεκουράστηκε στον αγώνα με τους Πίστονς.