Στέφανος Τσιτσιπάς: Πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του τουρνουά της Βιέννης
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 σετ του Τόμας Μάχατς.

Κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή και ενώ όλα έμοιαζαν να είναι… εναντίον του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-1 σετ του Τόμας Μάχατς, «σπάζοντας» την κακή παράδοση που είχε έως και χθες στην Βιέννη, όπου σε 3 συμμετοχές δεν είχε καταφέρει να πετύχει δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Το νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης πήρε έστω και δύσκολα το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του τουρνουά στην αυστριακή πρωτεύουσα, απέναντι στον προερχόμενο από τους προκριματικούς, Τσέχο (νο 74 στον κόσμο), στην πρώτη τους μονομαχία στο κορτ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς με τον 23χρονο και προηγήθηκε εύκολα με 1-0 (6-3), παίζοντας κυριαρχικό τένις και δείχνοντας έτοιμος για να φτάσει σε μία εύκολη νίκη.

Στο δεύτερο, όμως, έκανε αδικαιολόγητα λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον Μάχατς να κάνει ένα μπρέικ και με 6-4 να ισοφαρίσει (1-1). Ο Τσέχος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, βρίσκοντας μεγάλα χτυπήματα και πήρε σημαντικό προβάδισμα στα γκέιμ με 4-1.

Σ΄ εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς αφυπνίστηκε, κι αφού κράτησε το σερβίς του (2-4), «απάντησε» στο μπρέικ του αντιπάλου και γρήγορα έφερε το ματς στα ίσια (4-4). Οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους στη συνέχεια (5-5), με τον 25χρονο να κάνει νέο μπρέικ και να παίρνει προβάδισμα με 6-5.

Σερβίροντας εξαιρετικά αμέσως μετά έφτασε στο 7-5 και πανηγύρισε με σφιγμένη γροθιά κοιτώντας προς το box του…