ΜΠΡΑΪΤΟΝ - ΑΕΚ Live Streaming
Live Streaming: Δείτε ζωντανά το ΜΠΡΑΪΤΟΝ - ΑΕΚ (21/9)

Η Μπράιτον έχει δώσει πέντε αγώνες στη φετινή σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ, μετρώντας τέσσερις νίκες και μία ήττα. Η ομάδα έχει κάνει ονειρικό ξεκίνημα στη φετινή σεζόν. Έχει επικρατήσει των Λούτον (4-1), Γουλβς (4-1), Νιούκαστλ (3-1) και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-1), ενώ η μοναδική απώλεια ήρθε από τη Γουέστ Χαμ (1-3).

Όλοι οι αγώνες εμφάνισαν Goal/Goal & Over 3,5 με την ομάδα να παίζει πολύ επιθετικά και να δικαιώνεται. Ήταν πολύ αποτελεσματική στις ευκαιρίες που της δόθηκαν και επικράτησε με 3-1 της Γιουνάιτεντ, πριν από λίγες μέρες. Όλα τα γκολ που σημείωσε ήταν «καρμπόν», αφού χτύπησε στο επιθετικό της τρανζίσιον.

LIVE SCORE ΑΓΩΝΑ ΣΤΟ NEOLAIA.GR
21 Σεπ. 2023
Brighton & Hove Albion
FT
2 - 3
ΑΕΚ
11'
Djibril Sidibé (Ehsan Hajsafi)
(Ύπο εξέτεση)João Pedro
28'
(Πέναλτι)João Pedro
30'
40'
Mijat Gacinovic (Levi García)
Igor Júlio
47'
47'
Djibril Sidibé
James Milner
Tariq Lamptey
55'
61'
Milad Mohammadi
Ehsan Hajsafi
65'
Pervis Estupiñán
66'
66'
Gerasimos Mitoglou
67'
67'
Damian Szymanski
68'
Ezequiel Ponce
Levi García
68'
Steven Zuber
Sergio Araujo
69'
Roberto De Zerbi
71'
72'
Mijat Gacinovic
Jan Paul van Hecke
76'
79'
Niclas Eliasson
79'
Petros Mantalos
Orbelín Pineda
João Pedro
Danny Welbeck
82'
84'
Ezequiel Ponce (Niclas Eliasson)
Kaoru Mitoma
Simon Adingra
86'
Billy Gilmour
Facundo Buonanotte
86'
90'
90'
90'

Στο 20’ ο Γουέλμπεκ άνοιξε το σκορ, στο 53’ ο εξαιρετικός Γκρος έγραψε το 2-0 και στο 71’ ο Ζοάο Πέδρο έκανε το τελικό 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Γιουνάιτεντ ήταν να ισοφαρίσει στο 73ο λεπτό. Μάλιστα, όλα αυτά τα πέτυχε έχοντας απουσίες όπως του Φέργκιουσον (θα αγωνιστεί απόψε) και του Σόλι Μαρτς, ενώ η ομάδα δεν έχει διαθέσιμους ούτε τους Ενσίσο, Μοντέρ, Εστουπινιάν.

Η ΑΕΚ αγωνίζεται στους ομίλους του Europa League, μαζί με τη Μαρσέιγ, τον Άγιαξ και την Μπράιτον. Πριν κάνει πρεμιέρα, απόψε, στη φάση των ομίλων, στην Αγγλία, έδωσε πολύ μεγάλο ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια, φιλοξενώντας τον Ολυμπιακό. Στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, έμεινε στο 1-1 με τον Πανσερραϊκό, ενώ παραλίγο να πάθει το ίδιο και απέναντι στον Βόλο. Τελικά έφτασε σε νίκη με 3-2, στις καθυστερήσεις, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αμραμπάτ. Ο Ματίας Αλμέιδα έμεινε στο 1-1 με τον Ολυμπιακό την Κυριακή, σε ένα αρκετά μοιρασμένο ματς, στο οποίο καθεμία από τις δύο ομάδες, είχε τις στιγμές της. Προηγήθηκε με το πρώτο γκολ του Πόνσε στο 22’, αλλά ισοφαρίστηκε στο 38’ από τον Αλ Κααμπί. Έπεται κι άλλο ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Δευτέρα (25/9). Στις επιστροφές, για απόψε, οι Λιβάι, Γκατσίνοβιτς και Πιζάρο, αλλά είναι ερωτηματικό η κατάστασή τους.

Ο πρώτος αγώνας για τη φάση των ομίλων του Europa League ανάμεσα σε Μπράιτον και ΑΕΚ είναι προγραμματισμένος για τις 22:00 της Πέμπτης.