Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Άτυχη η Στεφανίδη - Προσπάθησαν Πόλακ, Γναφάκη
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Ένας τραυµατισµός στην προθέρμανση δεν άφησε την Κατερίνα Στεφανίδη να αγωνιστεί όπως επιθυμούσε και να κατακτήσει την πρόκριση για τον τελικό στο επί κοντώ

Ένας τραυµατισµός στην προθέρμανση δεν άφησε την Κατερίνα Στεφανίδη να αγωνιστεί όπως επιθυμούσε και να κατακτήσει την πρόκριση για τον τελικό στο επί κοντώ, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου που βρίσκεται σε εξέλιξη στη Βουδαπέστη. Εκτός τελικού έμεινε και η Ελένη Πόλακ, ενώ η Δήμητρα Γναφάκη στα 400 μ. εμπ. είχε μια καλή, για την αγωνιστική της κατάσταση, εμφάνιση.

Στο πρώτο άλμα της προθέρμανσης η Κατερίνα Στεφανίδη αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αστράγαλο και χρειάστηκε να μεταφερθεί στο ιατρείο προκειμένου να της δέσουν το πόδι. Παρά τον τραυματισμό της, η χρυσή ολυμπιονίκης του 2016 ξεκίνησε τον αγώνα, αλλά άφησε τα 4,20 και τα 4,35 για να μην επιβαρύνει το πόδι της και ξεκίνησε όταν ο πήχυς ανέβηκε στα 4,50. Δεν κατάφερε όμως να ολοκληρώσει καμία προσπάθεια. Θα είναι η πρώτη φορά μετά το 2015 που θα διεξαχθεί τελικός μεγάλης διοργάνωσης χωρίς αυτήν. Εκτός τελικού έμεινε και η Πόλακ που πέρασε τα 4,20 μ. με την πρώτη, τα 4,35 μ. με τη δεύτερη και είχε τρεις άκυρες στα 4,50 μ.

Μια καλή παρουσία ήταν ο στόχος της Δήμητρας Γναφάκη στο πρώτο της Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και το πέτυχε. Η πρωταθλήτρια τερμάτισε έκτη στην 5η προκριματική σειρά των 400 μ. εμπ. και με 56,18 κατέλαβε την 28η θέση.

Από ελληνικής πλευράς, μέχρι τώρα, την καλύτερη εμφάνιση έχει κάνει ο Μιχάλης Αναστασάκης. Ο αθλητής της σφυροβολίας προκρίθηκε στον τελικό και εκεί, με καλύτερη βολή στα 75,49 μ., κατέλαβε τη 10η θέση. Πρωταθλητής κόσμου αναδείχθηκε ο 21χρονος Εθαν Κάτσμπεργκ με βολή στα 81,25 μ.

Παγκόσμιος πρωταθλητής στον δίσκο αναδείχθηκε ο Ντάνιελ Σταλ (Σουηδία) με 71,46 μ., στο τριπλούν ο Φαμπρίς Ζανγκό (Μπουργκίνα Φάσο) με 17,64 μ., στα 110 μ. εμπ. πρώτευσε ο Γκραντ Χολογουέι (ΗΠΑ) με 12,96 και στα 100 μ. γυναικών η Σακάρι Ρίτσαρντσον (ΗΠΑ) με 10,65. Στο σημερινό πρόγραμμα δεν υπάρχει ελληνική συμμετοχή. Το πρόγραμμα: 19.40: 100 μ. εμπ. (Γ) προκριματικός, 20.20: 800 μ. (Α) προκριματικός, 20.55: Ύψος (Α) τελικός, 21.20: Δισκοβολία (Γ) τελικός, 21.25: 400 μ. εμπ. (Γ) ημιτελικός, 22.00: 400 μ. (Α) ημιτελικός, 22.30: 1.500 μ. (Γ) τελικός, 22.42: 3.000 μ. στιπλ (Α) τελικός.