Euroleague: Στον τελικό ο Ολυμπιακός – Σαρωτικός απέναντι στη Μονακό
Η καταπληκτική τρίτη περίοδος με επιμέρους σκορ 27-2, άλλαξε τα πάντα κι οδήγησε τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό της Euroleague.

Με διαστημική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός υπέταξε τη Μονακό με 76-62 στον ημιτελικό του Final 4 της Euroleague και σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (21/5).

Τώρα περιμένει τον αντίπαλο του από το ματς ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα.

Η «αναιμική» εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και το -12 απέναντι στους Μονεγάσκους (29-41), μετατράπηκε σε… καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, που συμπαρέσυρε στο διάβα του τη Μονακό και την έριξε στο καναβάτσο.

Η καταπληκτική τρίτη περίοδος με επιμέρους σκορ 27-2 (!), άλλαξε τα πάντα κι οδήγησε τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό της Euroleague.

Τρομερή εμφάνιση απ’ τον MVP της κανονικής περιόδου Σάσα Βεζένκοφ που «σταμάτησε» στους 19 πόντους και στα 6 ριμπάουντ, καθοριστικός στις στιγμές που η μπάλα «έκαιγε» κι ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Κώστας Παπανικολάου με 15 πόντους (8ρ.) και πολλά μεγάλα καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

Πηγή Φωτογραφίας: Intime