ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ | Live Streaming
Live Streaming: Δείτε ζωντανά το ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ (30/4)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε δεύτερη κολλητή ήττα σε ντέρμπι. Μετά το 1-2 από τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, έχασε στην έδρα της ΑΕΚ με το «βαρύ» 0-4. Η κόκκινη κάρτα που αντίκρυσε ο Κάργας στο 10 ο λεπτό για αντιαθλητικό μαρκάρισμα, άφησε τους Θεσσαλονικείς με παίκτη λιγότερο στο χορτάρι, για σχεδόν όλο το παιχνίδι. Η ΑΕΚ πήρε ισχυρό προβάδισμα με δύο μαζεμένα γκολ στο 21’ και στο 24’, έκανε σωστή διαχείριση και δεν σταμάτησε να απειλεί όταν έβρισκε ευκαιρία. Με άλλα δύο γκολ να έρχονται στην επανάληψη και την άμυνα του ΠΑΟΚ, ανήμπορη να αντιδράσει, διαμορφώθηκε το τελικό 0-4. Έτσι το σύνολο του Λουτσέσκου έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει τον τρίτο της βαθμολογίας Ολυμπιακό που έχασε στην έδρα του Άρη. Στους τρεις βαθμούς παρέμεινε η μεταξύ τους διαφορά. Συνέχεια στην αγωνιστική δράση των πλέι οφ με τοπικό ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη, με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενεί τον Άρη, τον οποίο είχε κερδίσει με ανατροπή (2-1), στο πρώτο ματς, στο «Βικελίδης».

Ο Άρης έχει αγκαλιάσει την 5 η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας σε δύο τεράστια αποτελέσματα. Μετά το 3-0 (εκτός) επί του Βόλου, νίκησε στην έδρα του τον Ολυμπιακό (2-1) χάρη σε γκολάρα του Πάλμα (36’), με απευθείας εκτέλεση κόρνερ και κοντινό πλασέ (65’) του Νταμπό. Καλή εμφάνιση για τον Άρη, που ήταν κινητικός και δημιούργησε ευκαιρίες. Αυτή τη στιγμή απέχει επτά βαθμούς από τον 6 ο Βόλο και δύσκολα θα χάσει το εισιτήριο. Ξεχωριστό ενδιαφέρον έχει το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, απέναντι στον ΠΑΟΚ, αν και δύσκολα μπορεί, μέχρι το τέλος, να καλυφθεί η διαφορά 13 βαθμών που χωρίζει τις δύο ομάδες.

Το ντέρμπι ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Άρη είναι προγραμματισμένο για τις 20:00 της Κυριακής.