Μίλτος Τεντόγλου: Για τρίτη συνεχόμενη φορά πρωταθλητής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου
Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8,30 μέτρα και έγραψε ιστορία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου.

Ο Μίλτος Τεντόγλου απέδειξε για ακόμα μία φορά πως είναι ο καλύτερος στον κόσμο. Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Κωνσταντινούπολη, ο Έλληνας αθλητής «έγραψε ιστορία» στον ευρωπαϊκό κλασικό αθλητισμό.

Έγινε ο πρώτος άλτης του μήκους ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου τρεις διαδοχικές φορές.

Παρά το γεγονός ότι δεν του… αρέσει να αγωνίζεται πρωί, όπως έχει δηλώσει ο ίδιος, ο Έλληνας Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και αμφισβήτησης στους αντιπάλους του.

Ο Τεντόγλου κυριάρχησε με από την αρχή στον τελικό, με άλμα στα 8,30 μέτρα στην πρώτη προσπάθεια. Κατά σειρά τα υπόλοιπα άλματα του μετρήθηκαν στα 8,16 μ., άκυρο, 8,05 μ., 8,07 μ. και 8.29 μέτρα.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Σουηδός Τομπίας Μόντλερ με 8,19 μ. και το χάλκινο ο Ρουμάνος Γκαμπριέλ Μπιτάν με 8 μέτρα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ