Μουντιάλ 2022: Η Κροατία στους «8» με τρεις αποκρούσεις από τον Λιβάκοβιτς  στα πέναλτι
Η Κροατία προκρίθηκε εις βάρος της Ιαπωνίας (1-1, 1-3 πέναλτι) στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022.

Οι Ασιάτες μπορεί να προηγήθηκαν στο ματς χάρη στο γκολ του Μαέντα στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο, ο Ιβάν Πέρισιτς ισοφάρισε στο 55′ για τους Κροάτες.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να δείχνουν κουρασμένες και καθόλου αποφασισμένες να ρισκάρουν, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο γκολκίπερ της Κροατίας, Λιβάκοβιτς, με τρεις αποκρούσεις, χάρισε την πρόκριση στη χώρα του.

Η Κροατία περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από την αναμέτρηση Βραζιλία-Νότια Κορέα .