Μουντιάλ 2022: Γκολ και θέαμα | Ανασκόπηση (21/11)
Μουντιάλ 2022 - Ανασκόπηση 21/11

Η 2η μέρα του Μουντιάλ ήταν η αποψινή (21/11) και η πρώτη «γεμάτη», μιας και στο Μουντιάλ 2022 έγιναν τρεις αναμετρήσεις στα γήπεδα του Κατάρ. Και κατά γενική ομολογία, είδαμε ωραία πραγματάκια με αποκορύφωμα την 6άρα της Αγγλίας! Τι είδαμε; Γκολ και θέαμα! Αγγλία – Ιράν 6-2, Σενεγάλη – Ολλανδία 0-2 και ΗΠΑ – Ουαλία 1-1. Ας τα δούμε λίγο πιο αναλυτικά στην Ανασκόπηση Μουντιάλ 2022…

Αγγλία – Ιράν 6-2

Το πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας ήταν το Αγγλία – Ιράν για τον Β’ Όμιλο, όπου τα «λιοντάρια» θριάμβευσαν! Το ματς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στο 9′ Μπεϊρανβάντ μετά από σύγκρουση του με τον Χοσεϊνί και έτσι διεκόπη για περίπου ένα δεκάλεπτο. Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον Μπέλινγχαμ και το 2-0 ήρθε στο 43’ με τον Σάκα από κοντά. Το πρώτο ημίχρονο είχε και τρίτο γκολ στο Μουντιάλ 2022 στο Αγγλία – Ιράν, με τον Στέρλινγκ να «γράφει» στο 45’ το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά, παρά μόνο ότι το ματς «άνοιξε» περισσότερο. 4-0 για την Αγγλία στο 62’ με τον Σάκα, με το Ιράν να μειώνει με δυνατό σουτ του Ταρεμί στο 65’ (4-1). Στο 71’ ο Ράσφορντ, έχοντας μόλις μπει στο γήπεδο ως αλλαγή, έκανε το 5-1, ο Γκρίλις στο 89’ το 6-1 και το τελικό αποτέλεσμα (6-2) διαμόρφωσε ο Ταρεμί με πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι ενδεκάδες:

Αγγλία: Πίκφορντ, Στόουνς, Μάουντ (71′ Φόντεν), Μαγκουάιρ (70′ Ντάιερ), Τρίπιερ, Μπέλινγχαμ, Ράις, Σο, Στέρλινγκ (70′ Γκρίλις), Σάκα (70′ Ράσφορντ), Κέιν (75′ Γουίλσον).

Ιράν: Μπεϊρανβάντ (20′ λ. τρ. Χουσεϊνί), Μοχαραμί, Μοχαμάντι, Χοσεϊνί, Χατζισαφί, Τσεσμί (46′ Κανανί), Τζαχανμπάς (46′ Γκολιζαντέχ), Πουραλιγκάντζι, Καρίμι (46′ Εζατολάχι), Νουρολαχί (78′ Αζμούν), Ταρεμί.

ΔΕΣ ΑΚΟΜΗ

Σενεγάλη – Ολλανδία 0-2

Ακολούθησε το απογευματινό ντέρμπι στον Α’ Όμιλο, όπου το αποτέλεσμα, δηλαδή τη νίκη της Ολλανδίας (0-2), το λες και φυσιολογικό, όμως, σίγουρα αδικεί τους Σενεγαλέζους που είχαν καλή παρουσία και άξιζαν κάτι από τον αγώνα. Στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, η Σενεγάλη «πατούσε» καλύτερα, με τους «οράνιε» να προβληματίζουν με την εικόνα τους και με το θέμα στο να δημιουργήσουν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 53’ με την κεφαλιά του Φαν Ντάικ, την ώρα που οι Σενεγαλέζοι είχαν ευκαιρίες με τους Ντιατά, Ντιά και Ιντρίσα Γκέιγ, αλλά ο Νοπέρ αντέδρασε πολύ σωστά και στις τρεις περιπτώσεις. Στο 84’, ήρθε το 0-1, από την υπέροχη σέντρα του Ντε Γιονγκ και την κεφαλιά του Χάκπο, φάση στην οποία φέρει ευθύνη ο Μεντί. Στο τελικό 0-2 στο Σενεγάλη – Ολλανδία «γράφτηκε» στο 99’ με το πλασέ Κλάασεν από ασθενή απόκρουση του Μεντί σε σουτ του Ντεπάι.

Σενεγάλη: Ε. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Σισέ, Ντιαλό (62′ Γιάκομπς), Ν. Μεντί, Ι. Γκέιγ, Κουγιατέ (74′ Α. Γκέιγ), Ντιατά (74′ Τζάκσον), Ντιά (69′ Σ. Ντιένγκ), Ι. Σαρ

Ολλανδία: Νοπέρ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Φρ. ντε Γιονγκ, Χάκπο (90+4′ Ντε Ρον), Μπέρχαουζ (79′ Κόπμαϊνερς), Γιάνσεν (62′ Ντεπάι), Μπέρχβαϊν (79′ Κλάασεν)

ΗΠΑ – Ουαλία 1-1

Στο άλλο παιχνίδι του Β’ Ομίλου στο Μουντιάλ 2022, ΗΠΑ και Ουαλία έμειναν στο 1-1. Το παιχνίδι δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και πήγε κυρίως στη δύναμη. Οι Αμερικανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δοκάρι στο 10’ με τον Σάρτζεντ και έκαναν το 1-0 στο 36’ με πλασέ του Γουεά από ασίστ του Πούλισικ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουαλία ανέβηκε. Απείλησε στο 64’ και στο 65’ με Ντέιβις (κεφαλιά, σε κόρνερ ο Τέρνερ) και Μουρ (κεφαλιά λίγο άουτ), αντίστοιχα. Και ισοφάρισε στο 82’ με πέναλτι του Μπέιλ (1-1). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση, μιας και ως το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Αυτή ήταν συγκεντρωτικά η Μουντιάλ 2022 Ανασκόπηση για τη Δευτέρα 21/11.

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (75’ Γεντλίν), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον, Μούσα (75’ Ακόστα), Άνταμς, ΜακΚένι (66’ Αάρονσον), Γουεά (88’ Μόρις), Σάρτζεντ (75’ Ράιτ), Πούλισικ.

Ουαλία: Χένεσι, Μέφαμ, Ροντόν, Ντέιβις, Ρόμπερτς, Αμπάντου, Ράμσεϊ, Γουίλιαμς (79’ Τζόνσον), Γουίλσον (93’ Τόμας), Μπέιλ, Τζέιμς (46’ Μουρ).