Wimbledon: Ιστορική πρόκριση του Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό
O Νόβακ Τζόκοβιτς έγραψε ιστορία καθώς αυτός θα είναι ο 32ος τελικός Grand Slam της καριέρας του.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επέστρεψε σε έναν ακόμη τελικό καθώς νίκησε στον σημερινό ημιτελικό τον Βρετανό Κάμερον Νόρι με 3-1 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του Wimbledon, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ελληνοαυστραλο Νικ Κύργιο.

Παράλληλα ο Νόλε έγραψε ιστορία καθώς αυτός θα είναι ο 32ος τελικός Grand Slam της καριέρας του με τον οποίο θα ξεπεράσει τον Ρότζερ Φέντερερ. Θυμίζουμε ότι ο Κύργιος προκρίθηκε στον τελικό χωρίς αγώνα καθώς ο αντίπαλος του στον ημιτελικό Ράφα Ναδάλ δεν μπόρεσε να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού.

Στο ματς ο Σέρβος πρωταθλητής βρέθηκε πίσω στο σκορ καθώς ο Νόρι τον αιφνιδίασε παίρνοντας το πρώτο σετ σχετικά εύκολα (6-2).

Όμως ο Τζόκοβιτς πήρε εμπρός στη συνέχεια και ήταν ασταμάτητος. Πήρε το 2ο σετ με 6-3, το 3ο με 6-2 και το 4ο με 6-4 και πέρασε στον τελικό όπου θα διεκδικήσει την καάκτηση του 21ου τίτλου Grand Slam.