Champions League: Τα ζευγάρια και οι ημερομηνίες των ημιτελικών
Champions League: Σπουδαίες αναμετρήσεις αναμένονται για τα ημιτελικά.

Με τα παιχνίδια της Τετάρτης (13/4) ολοκληρώθηκε η προημιτελική φάση της φετινής αγωνιστικής περιόδου του Champions League και μάθαμε τα ζευγάρια των ημιτελικών.

Στο Amfield η Μπενφίκα απέσπασε ισοπαλία από τη Λίβερπουλ, σε ένα ματς με 6 γκολ, το οποίο έληξε χωρίς νικητή και με σκορ 3-3. Ο Κώστας Τσίμικας πήρε το βραβείο του MVP από την Uefa και με 2 ασίστς οδήγησε την ομάδα του Merseyside στους “4”. Εκεί, όπου θα συναντήσει τη Βιγιαρεάλ που έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τη Μπάγερν Μονάχου. Στο ματς της Τρίτης (12/4) στο Allianz Arena τα “Κίτρινα Υποβρύχια” πήραν το χρυσό βαθμό της ισοπαλίας (1-1) και με τη νίκη τους στο πρώτο ματς (2-1) πανηγύριζαν την πρόκρισή τους στην ημιτελική τετράδα.

Η χθεσινοβραδινή αναμέτρηση της Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε γκολ με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν δίκτυα. Η φιναλίστ του περσινού τελικού πήρε, όμως, το χρυσό εισιτήριο της πρόκρισης στα φετινά ημιτελικά, με το γκολ του Ντε Μπρούιν στο πρώτο ματς.

Το βράδυ της Τρίτης (12/4) απολαύσαμε ακόμα ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα στη Ρεάλ και την Τσέλσι. Στο Santiago Bernabéu οι Merengues χρειάστηκαν την παράταση για να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πρόκριση. Μετά το σπουδαίο διπλό στο Λονδίνο την προηγούμενη εβδομάδα δια χειρός Καρίμ Μπενζεμά που είχε κάνει χατ τρικ στο 3-1 της “Βασίλισσάς”, ο Γάλλος γκολεαδόρ ήταν πάλι ο παίκτης που πέτυχε το γκολ πρόκρισης. Η κάτοχος του τροπαίου, Τσέλσι, προηγήθηκε με 3-0 μέσα στη Μαδρίτη και ήταν έτοιμη να πάρει το Όσκαρ ανατροπής, αλλά ο Γκόες στο 80′ μείωσε σε 1-3 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου ο Μπενζεμά με μια ακόμα κεφαλιά σκόραρε για το τελικό 2-3 και έστειλε τη Ρεάλ στα ημιτελικά.

• Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ Μαδρίτης: 26/27 Απριλίου το πρώτο ματς, στις 3/4 Μαΐου η ρεβάνς
  • Λίβερπουλ – Βιγιαρεάλ: 26/27 Απριλίου το πρώτο ματς, στις 3/4 Μαΐου η ρεβάνς

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στο Σταντ ντε Φρανς στις 28 Μαΐου στις 22:00