Eurobasket | Χθεσινή σούμα και σημερινό πρόγραμμα!

Μεγάλη μέρα η χθεσινή για το Eurobasket 2011 της Λιθουανίας. Το πρόγραμμα ήταν μέτριο όλη την ημέρα αλλά ο βραδινός αγώνας ξεπέρασε τις προσδοκίες των φιλάθλων και μάλιστα των Ελλήνων αφού η εθνική μας κέρδισε τη Σλοβενία με 60-69 με τον πλεον γνωστό μας τρόπο.

Γεωργία-Σκόπια: Δύσκολος αγώνας για τις δυο ομάδες. Στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα ο McCalebb ευστόχησε σε σουτ 2 πόντων και οι Σκοπιανοί πήραν την νίκη. 63-65. Sanikidze 15π και Tskitishvili 20π και 10ριμπ για τη Γεωργία ενώ για τα Σκόπια ο McCalebb σημείωσε 27π.

Φιλανδία-Ρωσία: 60-79, οι Ρώσοι καθάρισαν ένα εύκολο παιχνίδι γι’ αυτούς και ετοιμάζονται για το παιχνίδι του Σαββάτου με την εθνική μας. Επεισοδιακή η παρουσίαση των δύο ομάδων αφού οι εθνικοί ύμνοι που ακούστηκαν ήταν λάθος (κομμένοι στη μέση κλπ) και επίσης οι διοργανωτές ξέχασαν να κρατήσουν ενός λεπτού σιγή για τα θήματα της αεροπορικής τραγωδίας όπως το είχε ζητήσει η ρωσικη ομοσπονδία. Για την Φιλανδία: Koponen 10, Ranniko 11, Huff 14 και Lee 11. Για τη Ρωσία: Vorontsevich 11, Mozgov 11, Shved 12, Khryapa 7(11ασ)και Kirilenko 14.

Σλοβενία-Ελλάδα:60-69. Με τον πλέον γνωστό τρόπο η Ελλάδα πήρε έναν σπουδαίο αγώνα που μας φέρνει πιο κοντά στο στόχο της εξάδας και των Ολυμπιακών αγώνων. Ενώ η ομάδα του Ζούρου είχε ξεφύγει με 15 πόντους μπροστά, ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με τρίποντα των Ζήση και Φώτση. Για τη Σλοβενία: Lakovic 14, Dragic Z. 10 και Lorbek 10. Για την εθνική μας ο Ζήσης είχε 19 πόντους.