Μουντομπάσκετ 2010 | Πρωταθλήτρια η Αμερική!

Η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια στο μπάσκετ είναι πλέον η Αμερική, ύστερα από 16 χρόνια καθώς επικράτησε σχετικά εύκολα της διοργανώτριας Τουρκίας με 81-64. Κορυφαίος παίκτης για την ομάδα του Μαικ Σιζέφσκι ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 28 πόντους στο καλάθι, ο οποίος και αναδείχτηκε σαν ο πολυτιμότερος της διοργάνωσης. Από την πλευρά της Τουρκίας τώρα να πούμε, ότι ήταν το πρώτο της αργυρό μετάλιο στη διοργάνωση αλλά και το δεύτερο στην ιστορία της το οποίο είχε κατακτήσει στο Eurobasket το 2001 και πάλι μέσα στην έδρα της την Κωνσταντινούπολη.

Όπως είδαμε από την αρχή φάνηκε ποιος «κατέχει τα ηνία» με τον πολύ δυνατό Κέβιν Ντουράντ να σημειώνει 8 πόντους και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα των Η.Π.Α με 12-8. Έτσι η Τουρκία εφάρμοσε την τακτική ζώνης ώστε να εγκλώβίσει τους Αμερικανούς και ο Χινταγιέτ Τούρκογλου με ένα τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Τουρκία με 15-14. Η Αμερική απάντησε αμέσως και ανανέωσε το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-17.

Με τους ίδιους ρυθμούς να πούμε ότι τελείωσε και η δεύτερη περίοδος με μια διαφορά 10 πόντων από τους Αμερικανούς (31-21), και το ημίχρονο έληξε με σκορ (42-32).

Με τον Κέβιν Ντουράντ να σκοράρει δύο τρίποντα, άρχισε η τρίτη περίοδος ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 (48-32), με τους γηπεδούχους να προσπαθούν και να μειώνουν στους 11 (52-41). Οι Αμερικανοί δεν το άφησαν έτσι και πήραν φόρα με προβάδισμα στους +13 (61-48).

Με τον Λαμάρ Όντομ να σκοράρει και να ξεπερνά τη διαφορά των 20 πόντων, δίνει τέλος στον αγώνα με τους Αμερικανούς να στέφονται παγκόσμιοι πρωταθλητές και να επικρατούν της Τουρκίας με 81-64 στο «Σινάν Ερτνέμ».

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 32-42, 48-61, 64-81.