Προγνωστικά Στοιχήματος 12/7

Καλημέρα σας, η Ισπανία νίκησε με 1-0 την Ολλανδία, με γκολ του Ινιέστα στο 116’ της παράτασης και αναδείχθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια. Δυστυχώς, ούτε το χθεσινό ματς διεκδικεί δάφνες ποιότητας, σε έναν τελικό και γενικότερα σε ένα Μουντιάλ που μάλλον θα ξεχαστεί εύκολα. Το μόνο που δεν ξεχνιέται και έχει από χθες μείνει στην ιστορία είναι η κατάκτηση του παγκόσμιου τίτλου από τους Ισπανούς στην πρώτη τους μόλις συμμετοχή σε τελικό Μουντιάλ, δύο μόλις χρόνια μετά την κατάκτηση του Euro το 2008. Οι Ολλανδοί από την άλλη, διέγραψαν καταπληκτική πορεία μέχρι τον τελικό, το πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά αρκέστηκαν στη 2η θέση. Τέτοια ματς κρίνονται πάντα στις λεπτομέρειες και στις λεπτομέρειες καλύτερη ομάδα ήταν η Ισπανία και κατέκτησε πανάξια το τρόπαιο. Αναμφισβήτητα πολυτιμότεροι παίκτες για τους νικητές ήταν ο Τσάβι, που έκανε πραγματικά τα πάντα στο κέντρο και ο εκπληκτικός Κασίγιας, ο φύλακας άγγελος των «φούριας ρόχας», που όταν χρειάστηκε κράτησε στο ματς την ομάδα του. Η Ισπανία είναι η 8η ομάδα που κατακτά Μουντιάλ, με τη Βραζιλία να φιγουράρει στην πρώτη θέση με 5 κατακτήσεις και να ετοιμάζεται να φιλοξενήσει στο σπίτι της το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014. Το 19ο Παγκόσμιο Κύπελλο λοιπόν πέρασε στο παρελθόν και μπαίνουμε πλέον σε καλοκαιρινούς ρυθμούς.

Αγώνες για τα πρωταθλήματα της Σκανδιναβικής χερσονήσου περιλαμβάνονται στο σημερινό πρόγραμμα και αναπόφευκτα θα προσελκύσουν το ενδιαφέρον μας. Στη Formula 1, απόλυτη επιβεβαίωση για τον Tipster μας, με τον Jenson Button να μπαίνει άνετα στην 10άδα και να τερματίζει τελικά στην 4η θέση. Στο Τένις, μέχρι το μεσημέρι θα έχει ανανεωθεί η στήλη μας με τις επιλογές του Tipster μας από τα σημερινά ματς.