Μαρία Σάκκαρη: Με άνεση στα προημιτελικά στο τουρνουά του Τόκιο
Η Μαρία Σάκκαρη πέρασε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει εκ νέου τη Γαλλίδα Καρολίν Γκαρσιά, την οποία νίκησε την περασμένη εβδομάδα στο Μεξικό.

Με εύκολη νίκη 6-3, 6-1 επί της Γιαπωνέζας Μισάκι Ντόι, ξεκίνησε η Μαρία Σάκκαρη τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά του Τόκιο. Λίγες ημέρες μετά το θρίαμβό της στην Γκουανταλαχάρα, η Ελληνίδα τενίστρια ξεμπέρδεψε μέσα σε 65 λεπτά με το Νο 331 της παγκόσμιας κατάταξης και πέρασε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει εκ νέου τη Γαλλίδα Καρολίν Γκαρσιά, την οποία νίκησε την περασμένη εβδομάδα στο Μεξικό.

Η Σάκκαρη έκανε νωρίς break (στο τρίτο γκέιμ), στη συνέχεια κράτησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το σερβίς της και «έκλεισε» το πρώτο σετ με νέο break (6-3), σε ένα γκέιμ όπου βρέθηκε να χάνει 40-0, αλλά κέρδισε πέντε συνεχόμενους πόντους. Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε ακόμη πιο εύκολα για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που προηγήθηκε 3-0 και, μετά την προσωρινή μείωση του σκορ από την Ντόι, πήρε άλλα τρία συνεχόμενα γκέιμ για να τελειώσει τον αγώνα.