Superleague: Η βαθμολογία των Play Off και το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (vids)
Superleague: Πώς έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία στα Playoffs

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ πήραν δυο σημαντικές, εκτός έδρας, νίκες στα ντέρμπι με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό αντίστοιχα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των Play Off και τους άφησαν αρκετά πίσω στη βαθμολογία, συνεχίζοντας να συγκατοικούν στην κορυφή με ισοβαθμία.

Το Τριφύλλι έφυγε με το διπλό από την Τούμπα επικρατώντας με 2-1, με πέναλτι στου Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις.

Νωρίτερα, o Ντάγκλας Αουγκούστο (85′), που είχε και δοκάρι, είχε ισοφαρίσει το γκολ του Μπερνάρ (38’) με το οποίο είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι.

Στο Νέο Φάληρο, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού παίρνοντας εκδίκηση για τις 2 συνεχόμενες ήττες από τους ερυθρόλευκους.

Σε ένα επεισοδιακό ματς, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για σωρεία διαιτητικών αποφάσεων και μια μικρή μερίδα οπαδών να εισβάλλει στον αγωνιστικό χώρο, η Ένωση άφησε τους Πειραιώτες 9 βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Εκτοξεύθηκαν φωτοβολίδες και κροτίδες από την κερκίδα προς τον αγωνιστικό χώρο, την ωρα που ο Βαγγέλης Μαρινάκης και όλοι οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονταν έντονα για το πέναλτι με το οποίο πήρε το προβάδισμα (2-1) η Ενωση, αλλά και για το μη καταλογισμό του φάουλ πάνω στον Ρέαμπτσουκ από τον Άμραμπατ, φάση από την οποία προήλθε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ από τον Μάνταλο.

Επίσης στον Πειραιά διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Μπακαμπού στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Γκατσίνοβιτς στο 7’, ο Λιβάι Γκαρσία με πέναλτι στο 82’ κι ο Μάνταλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σημείωσαν τα γκολ της νίκης των «κιτρινόμαυρων», με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 54’ με τον Μπακαμπού.

Στο Πανθεσσαλικό ο Άρης κέρδισε με 3-0 τον Βόλο και ξέφυγε στο +4 από την ομάδα της Μαγνησίας στη μάχη για το 5ο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Superleague Play Off: Η βαθμολογία