Beach Volley League 2014: Οι τελικοί ερασιτεχνών γυναικών και ανδρών στα Χανιά

pappa-golia-mixelakis-georganta-demai (1)

Η Ελεάνα Γεωργαντά που αγωνίζεται στην Χαλκίδα και η… μηχανολόγος Μαρία Γκόλια που από την Πετρούπολη βρέθηκε στην Λιέγη κατέκτησαν τον τίτλο στην κατηγορία ερασιτεχνών (amateur) γυναικών στην τελική φάση του πρωταθλήματος Beach Volley League 2014 στην παραλία των Αγίων Αποστόλων στα Χανιά. Στον τελικό νίκησαν 2-0 (2-12, 15-13) δύο παίκτριες από το Αρκάδι Ρεθύμνου, την Χρύσα Ντεμάι και την Άντζελα Παππά.

Στους ημιτελικούς οι Ντεμάι / Παππά νίκησαν τις Κωνσταντινίδου / Μητροπούλου με 2-0 (15-07, 15-03) και οι Γεωργαντά / Γκόλια επικράτησαν των Πεντάρη / Χριστοδουλάκη με 2-0 (15-10, 15-10)

Tην απονομή στις νικήτριες έκανε ο πρόεδρος του Σ.Φ.Π.Χανίων Γιάννης Μιχελάκης.

Δύο αθλητές από το Αρκάδι Ρεθύμνου, ο Nίκος Χαλκιαδάκης και ο Νίκος Τσαπάκης στέφθηκαν πρωταθλητές στην κατηγορία ερασιτεχνών (amateur) ανδρών του πρωταθλήματος Beach Volley League 2014. Στον τελικό που έγινε το πρωί της Κυριακής 22 Ιουνίου στην παραλία Αγίων Αποστόλων στα Χανιά παρουσία και του προέδρου της ΕΣΑΠ Παντελή Ταρνατόρου οι Χαλκιαδάκης / Τσαπάκης νίκησαν 2-0 (15-11, 15-09) τους Χρήστο Τζανιδάκη και Γιώργο Μισιρλή.

Οι τελευταίοι βρέθηκαν στον τελικό άνευ αγώνα καθώς λόγω ασθένειας δεν αγωνίστηκαν στον ημιτελικό οι Μιχάλης Βεριγάκης και Σταύρος Αλεξάκης. Στον άλλο ημιτελικό οι Χαλκιαδάκης / Τσαπάκης νίκησαν τους Ηλία Χνάρη και Γιώργο Γιακουμάκη με 2-0 (15-10, 15-09). Τις απονομές έκανε ο πρόεδρος του BV Ν.Κυδωνίας Σέργιος.

Στις 18.00 θα αρχίσει η απ΄ευθείας μετάδοση από τη NOVA με τον τελικό των γυναικών και τον τελικό των επαγγελματιών ανδρών.