Μουντιάλ 2010 | Στους 8 και η Αργεντινή (video Heinze)

Με σκορ 3-1 και αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή, η Αργεντινή πέρασε το εμπόδιο του πάντα αξιόλογου Μεξικό, και έτσι θα αντιμετωπίσει την Γερμανία στο Κέυπ Τάουν.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Μεξικανούς να τα δίνουν όλα, να χάνουν 2 ευκαιρίες (το ένα σουτ σταμάτησε στο δοκάρι) αλλά να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 1-0, με γκολ του Τέβεζ που ήταν 5 μέτρα οφσάιντ. Ο διαιτητής αρχικά καταλόγισε γκολ. Τα μόνιτορ του γηπέδου όμως, έδειχναν σε επανάληψη την γκάφα. Οπότε ο βοηθός κάλεσε τον διαιτητή να το συζητήσουν. Ενώ το λάθος ήταν καταφανέστατο, ο διαιτητής δεν ακύρωσε το γκολ, έδωσε στην Αργεντινή το προβάδισμα και στους Μεξικανούς νεύρα και απογοήτευση. Μετά είδαμε άλλο ματς.

Το ημίχρονο τελείωσε με γκολ του Ιγκουαίν μετά από τραγικό λάθος της άμυνας του Μεξικού. Ο Χάιντσε ρίχνει κουτουλιά στην κάμερα κατά λάθος (πολύ γέλιο) και μετά μπουκέτο (όχι κατά λάθος).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τέβεζ τελείωσε την όλη ιστορία πολύ νωρίς, από το 52, με ένα απίστευτο γκολ με γυριστό σουτ-δυναμίτη έστειλε τη μπάλα στο αριστερό “Γ”!

Η μόνη αντίδραση του Μεξικού ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Ερνάντεζ στο 71′ ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια.

Κρίμα πάντως, γιατί 2/2 σήμερα οι διαιτητές.. Κρίμα..

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργεντινή (Ντιέγκο Μαραντόνα): Ρομέρο, Ντεμικέλις, Μπουρντίσο, Χάιντσε, Ντι Μαρία (79′ Γκουτιέρεζ), Οταμέντι, Μασεράνο, Μ. Ροντρίγκεζ (86′ Παστόρε), Μέσι, Τέβες (69′ Βερόν), Ιγκουαΐν

Μεξικό (Χαβιέ Αγκίρε): Πέρεζ, Φ. Ροντρίγκες, Σαλσίδο, Μάρκες, Οσόριο, Τοράδο, Ερνάντεζ, Χουάρες, Ντος Σάντος, Γκουαρδάδο (62′ Φράνκο), Μπαουτίστα (46′ Μπαρέρα)

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροζέτι (Ιταλία)
Στάδιο: Soccer City, Γιοχάνεσμπουργκ

Και η κουτουλιά του Χάιντσε στο παραπάνω video.