Μουντιάλ 2010 | Εκτός συνέχειας η Ιταλία!

Έκπληξη ολκής σημειώθηκε στους σημερινούς αγώνες του Μουντιάλ, όπου η Σλοβακία επικράτησε με 3-2 της Ιταλίας, και την απέκλεισε. Σε ένα παιχνίδι για σκληρά νεύρα, η Ιταλία βρέθηκε να χάνει από το 25′  με 1-0 από τον Βίτεκ. Στο ημίχρονο και με την είσοδο του Πίρλο, ανέβασε ρυθμούς, πίεσε, αλλά στο 73, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και το σκορ 2-0, και πάλι με τον Βίτεκ.

Οι Ιταλοί όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σκόρερ τον Ντι Νατάλε μείωσαν και έδειχναν πως είχαν το μομέντουμ για να πάρουν το παιχνίδι. Όντος στο 85ο λεπτό ο Κουαλιαρέλα σημειώνει τέρμα που ακυρώνεται (εσφαλμένα, βρίσκονται στην ίδια ευθεία) για όφσαιντ και στην επόμενη φάση, η Σλοβακία πετυχαίνει τρίτο τέρμα με τον  Κόπουνεκ να περνάει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της Ιταλία και σημειώνει το τρίτο τέρμα της εθνικής του.

Και ενώ όλα έδειχναν πως τελείωσε το πανηγύρι, ο Κουαλιερέλα σημείωσε ένα απίστευτο τέρμα, πραγματοποιώντας το 3-2 και βάζοντας φωτιά για τα εναπομείναντα 3 λεπτά του παιχνιδιού. Το παιχνίδι τελειώνει με τον Πέπε στο 95 να χάνει μοναδική ευκαιρία να δώσει την πρόκριση στους Ιταλούς. Έτσι μαζί με τους Παραγουανούς θα συνεχίσει η Σλοβακία!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σλοβακία (Βλάντιμιρ Βάις): Μούχα, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ζαμπάβνικ, Στρμπα, Βίτεκ (90’+2′ Σέστακ), Στοχ, Ντούριτσα, Χάμσικ, Γέντρισεκ (90’+4′ Πέτρας), Κούτσκα

Ιταλία (Μαρσέλο Λίπι): Μαρκέτι, Κρισίτο (46′ Μάτζιο), Κιελίνι, Καναβάρο, Ντε Ρόσι, Πέπε, Γκατούσο (46′ Κουαλιαρέλα), Ιακουίντα, Ντι Νατάλε, Τζαμπρότα, Μοντολίβο (56′ Πίρλο)

Διαιτητής: Χάουαρντ Γουέμπ
Γήπεδο: Ellis Park