90'
R. Cheshmi
90'
R. Rezaeian (M. Taremi)

Ώρα για τη δεύτερη αγωνιστική στο Μουντιάλ 2022 με το πρόγραμμα να ανοίγει το μεσημέρι στις 12:00 με τον αγώνα Ουαλία – Ιράν για τον δεύτερο όμιλο. Και με το αποτέλεσμα να είναι απαραίτητο και για τους δύο, μετά την ισοπαλία των Ουαλών απέναντι στις ΗΠΑ με 1-1 και την ήττα των Ιρανών από την Αγγλία με το βαρύ 6-2 την πρώτη αγωνιστική.

Δύο πρόσωπα έδειξε η Ουαλία στο ματς με τις ΗΠΑ, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε πολύ κακή εικόνα και έμεινε πίσω στο σκορ. Διόρθωσε πολλά στην επανάληψη, πήρε μπάλα, έκανε ευκαιρίες και τελικά πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Γκάρεθ Μπέιλ στο 82′, παράβαση που κέρδισε ο ίδιος ο 33χρονος άσος. Μάλιστα, ο σούπερ σταρ της Ουαλίας κόντρα στο Ιράν αναμένεται να συμπληρώσει 110 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του και να γίνει ο σχετικός ρέκορντμαν. Εφόσον φυσικά δεν αγωνιστεί ο Κρις Γκάντερ (δεν έπαιξε στο προηγούμενο), καθώς αμφότεροι έχουν από 109 εμφανίσεις.

ΔΕΣ ΑΚΟΜΗ

Ουαλία – Ιράν: Πληγωμένοι οι Ιρανοί, γνώρισαν μία από τις πιο βαριές ήττες της πρεμιέρας, μιας και διασύρθηκαν 6-2 από την Αγγλία. Δέχθηκαν τρία γκολ στο πρώτο μέρος (35′, 43′ και 45’+1′), με τους αντίπαλούς τους να μην προβληματίζονται από τα δύο γκολ του Ταρέμι (65′ και 90’+13′), ο οποίος ήταν εκ των ελάχιστων διασωθέντων.

Σε ένα ματς πάντως που σημαδεύτηκε και από την απόφαση των ποδοσφαιριστών του Ιράν να μείνουν σιωπηλοί κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του εθνικού τους ύμνου, ως ένδειξη διαμαρτυρίας για όλα όσα συμβαίνουν στη χώρα τους. Όσον αφορά την παράδοση, μόνο μία φορά έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν οι δύο ομάδες και αυτή σε φιλικό παιχνίδι. Ήταν τον Απρίλιο του 1978, με την Ουαλία να επικρατεί 1-0. Διαιτητής θα είναι ο Μάριο Εσκομπάρ από τη Γουατεμάλα.