90'
90'
M. Ginter
N. Sule

Το γκολ που πέτυχε ο Φίλγκρουγκ ισοφαρίζοντας για την Γερμανία (1-1) στην αναμέτρηση των «πάντσερ» με τους Ισπανούς, ίσως αποδειχθεί υπερπολύτιμο στην προσπάθεια της ομάδας του Φλικ για πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ. Χωρίς αυτό το γκολ στο φινάλε του αγώνα, η Γερμανία θα ήταν σε δυσχερέστατη θέση ενόψει της τρίτης αγωνιστικής του γκρουπ, αν και θα πρέπει να επισημάνουμε ότι και τώρα τίποτε δεν είναι εύκολο για τη γερμανική ομάδα.

Ασφαλώς και το ζητούμενο για τους Γερμανούς είναι η νίκη κόντρα στην Κόστα Ρίκα, στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου. Σε μια τέτοια περίπτωση τα «πάντσερ» θα φτάσουν τους τέσσερις βαθμούς και αν η… λογική «εμφανιστεί» στο παιχνίδι της Ισπανίας με την Ιαπωνία (βλέπε νίκη των Ισπανών) τότε θα η Γερμανία θ’ αποφύγει το μεγάλο κάζο.

«Μας περιμένει ένα κρίσιμο παιχνίδι και πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια. Οφείλουμε να βελτιώσουμε τα ποσοστά μας στην τελική προσπάθεια και να σκοράρουμε», τόνισε προπονητής της Γερμανίας, Χάνσι Φλικ, παραμονή της αναμέτρησης.

Η Κόστα Ρίκα προκρίνεται στην επόμενη φάση με νίκη, ενώ την ευνοεί και το σενάριο της ισοπαλίας αρκεί η Ισπανία να επικρατήσει της Ιαπωνίας. Στην αναμέτρηση κόντρα στην Ιαπωνία η Κόστα Ρίκα κράτησε με ευκολία το «μηδέν» στην άμυνα και λυτρώθηκε στην επίθεση με γκολ του αμυντικού Κέισερ Φούλερ.