Μουντιάλ 2022: Δείτε το Live Score του αγώνα Ιαπωνία - Ισπανία στην πλατφόρμα του neolaia.gr!
01 Δεκ. 2022
Ιαπωνία Ιαπωνία
FT
2 - 1
Ισπανία Ισπανία
11'
A. Morata (C. Azpilicueta)
K. Itakura
39'
S. Taniguchi
44'
M. Yoshida
45'
46'
D. Carvajal
C. Azpilicueta
T. Kubo
R. Doan
46'
Y. Nagatomo
K. Mitoma
46'
(J. Ito)R. Doan
48'
(K. Mitoma)A. Tanaka
51'
57'
F. Torres
N. Williams
57'
M. Asensio
A. Morata
D. Maeda
T. Asano
61'
68'
A. Fati
Gavi
68'
J. Alba
A. Balde
D. Kamada
T. Tomiyasu
69'
A. Tanaka
W. Endo
87'

Ακόμη ένας όμιλος που είναι ανοικτός σε πολλές προβλέψεις σχετικά με τις ομάδες που θα προχωρήσουν στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι ο 5ος. Το παιχνίδι της Ιαπωνίας με την Ισπανία (01/12, 21:00), μπορεί να δώσει το εισιτήριο ακόμη και στις δύο ομάδες, αλλά το πιο πιθανό σενάριο είναι να περάσει ο ένας από τους δύο αντιπάλους.

Ιαπωνία – Ισπανία: Η Ιαπωνία θα μπορούσε να είχε κλειδώσει την πρόκριση την προηγούμενη αγωνιστική. Ωστόσο ηττήθηκε από την Κόστα Ρίκα και πλέον η κατάσταση στον 5ο όμιλο έχει γίνει ιδιαίτερα πολύπλοκη. Και τα πράγματα δεν είναι καλά για τους Ασιάτες. Η Κόστα Ρίκα βρήκε γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πήρε τη νίκη μπαίνοντας για τα καλά στο κυνήγι της πρόκρισης. Παράλληλα έβαλε μεγάλους μπελάδες στους Ιάπωνες, οι οποίοι καλούνται να βρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, υπάρχει μία από τις καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου μέχρι στιγμής. Τα προγνωστικά Μουντιάλ δεν την είχαν για τόσο ψηλά, αλλά η ομάδα της Ιβηρικής έχει φροντίσει με τις εμφανίσεις της να τα διαψεύσει. Η αρχή έγινε με την Κόστα Ρίκα, την οποία κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία. Για την ακρίβεια τη… σκόρπισε, επικρατώντας με 7-0 φτιάχνοντας παράλληλα και μία καλή διαφορά στα γκολ, ενώ ακολούθησε το 1-1 με τη Γερμανία.

Οι Ισπανοί προκρίνονται και με ισοπαλία, ωστόσο θεωρείται απίθανο να μπουν με τέτοια νοοτροπία στο ματς. Δεν το κάνουν ποτέ, δεν είναι στη φιλοσοφία τους, θα μπουν για να πάρουν τη νίκη και είναι το απόλυτο φαβορί γι’ αυτό.