Μουντιάλ 2022: Δείτε το Live Score του αγώνα Γκάνα - Ουρουγουάη στην πλατφόρμα του neolaia.gr!
02 Δεκ. 2022
Γκάνα Γκάνα
FT
0 - 2
Ουρουγουάη Ουρουγουάη
20'
D. Nunez
(Χαμένο πέναλτι)A. Ayew
21'
26'
G. de Arrascaeta
32'
G. de Arrascaeta (L. Suarez)
34'
M. Vecino
R. Bentancur
A. Ayew
O. Bukari
46'
J. Ayew
K. Sulemana
46'
60'
L. Suarez
66'
E. Cavani
L. Suarez
66'
N. de la Cruz
F. Pellistri
I. Williams
A. Semenyo
72'
S. Abdul Samed
D. Kyereh
72'
80'
M. Gomez
80'
A. Canobbio
D. Nunez
K. Sulemana
86'
87'
S. Coates
M. Kudus
I. Fatawu
90'
A. Seidu
90'
90'
J. M. Gimenez
90'
E. Cavani

Χαμός γίνεται στον 8ο όμιλο του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ, με εξαίρεση μόνο την Πορτογαλία. Οι άλλες 3 ομάδες παλεύουν για το δεύτερο εισιτήριο. Θυμίζουμε πώς έχει η κατάσταση στη βαθμολογία για να έχετε μία εικόνα: Πορτογαλία 6, Γκάνα 3, Νότιος Κορέα 1, Ουρουγουάη 1. Πάμε να δούμε τι έχουμε για το Γκάνα – Ουρουγουάη. Μία από τις δύο θα προκριθεί. Ή και καμία!

Όσο τυχερή δεν ήταν η Γκάνα στο τέλος με την Πορτογαλία στην ήττα με 3-2 (ο Ινιάκι Γουίλιαμς έκλεψε την μπάλα από τον πορτιέρο, Ντιόγκο Κόστα, αλλά λίγο πριν πλασάρει σε κενή εστία, γλίστρησε!), άλλη τόση τύχη είχε στη νίκη με 3-2 επί της Νοτίου Κορέας. Δέχτηκε μεγάλη πίεση, κλείστηκε όλη πίσω και βρήκε γκολ και στις 3 τελικές που είχε εντός εστίας! Δύο γκολ από τον Κούντους και ένα από τον Σαλισού έκαναν τη διαφορά. Πήρε μία σπουδαία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί «χρυσάφι». Πώς; Με νίκη είναι σίγουρα στην επόμενη φάση, χωρίς να την νοιάζει τι θα γίνει στο άλλο παιχνίδι. Περνάει και με Χ αλλά σε αυτό το σενάριο θέλει μάξιμουμ νίκη της Νοτίου Κορέας με 1 γκολ διαφορά, με Χ ή νίκη της Πορτογαλίας περνάει επίσης. Αντίθετα, με ήττα μένει σίγουρα εκτός. Δεν έχει απουσίες ο Ότο Άντο.

Γκάνα – Ουρουγουάη: Η Ουρουγουάη, αν και δεν έχει νίκη ακόμη, είναι κι εκείνη μέσα στο κόλπο. Αλλά θέλει επειγόντως νίκη για να μπει στη διαδικασία να κοιτάξει τα σενάρια πρόκρισης. Ποια είναι αυτά, εφόσον κερδίσει; Περνάει σίγουρα με Χ2 στο Νότιος Κορέα – Πορτογαλία, περνάει και με νίκη της Νοτίου Κορέας, αρκεί η ίδια να κερδίσει με αρκετά γκολ. Παράδειγμα: με 1-0 στο Νότιος Κορέα – Πορτογαλία, η Ουρουγουάη θα περάσει μόνο αν κερδίσει την Γκάνα με 3+ γκολ διαφορά. Καλύτερη ομάδα έχει, οφείλει να το βγάλει και στο γήπεδο ή να γίνει πιο αποτελεσματική. Με τη Νότιο Κορέα (0-0) δεν ήταν καλή και κινδύνευσε με ήττα, την οποία γνώρισε με 2-0 από την Πορτογαλία. Θα μπορούσε, βέβαια, να είχε πάρει κάτι, μιας και είχε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γκόμες με το σκορ στο 1-0. Εκτός είναι ο τραυματίας Αραούχο (στόπερ της Μπαρτσελόνα).