Μαρία Σάκκαρη: Πρόωρος αποκλεισμός στο Ντουμπάϊ
Αυτή ήταν η 5η μεταξύ τους μονομαχία, με την Πλίσκοβα να υπερτερεί με τρεις νίκες έναντι δύο της Μαρίας Σάκκαρη. Η Μαρία κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της μόλις δύο φορές.

Η Μαρία Σάκκαρη αποκλείσθηκε με το… καλημέρα από το διεθνές τουρνουά WTA1000, που διεξάγεται στο Ντουμπάϊ. Σε αγώνα για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται στο Νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν κατάφερε να αντισταθεί στην Κατερίνα Πλίσκοβα (Νο 18 στον κόσμο), η οποία επικράτησε άνετα με 6-1, 6-2 και προκρίθηκε για την συνέχεια του τουρνουά.

Στο πρώτο σετ, η 31χρονη Τσέχα «έσπασε» τρεις φορές το σερβίς της 28χρονης Σάκκαρη και μετά από μόλις 29 λεπτά, έκανε το 1-0 κι έβαλε τις βάσεις για την νίκη.

Η εικόνα του αγώνα, δεν άλλαξε στο δεύτερο σετ, με την Πλίσκοβα να κάνει δύο διαδοχικά breaks στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια και να προηγείται με 3-0.

Στην συνέχεια, η έμπειρη Τσέχα, διατήρησε χωρίς δυσκολία το σερβίς της κι έφθασε στην νίκη, μετά από 41 λεπτά.

Η Τσέχα Καρολίνα Πλίσκοβα (Νο18) ισοπέδωσε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (6-1, 6-2) στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια.

Αυτή ήταν η 5η μεταξύ τους μονομαχία, με την Πλίσκοβα να υπερτερεί με τρεις νίκες έναντι δύο της Σάκκαρη. Η Μαρία κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της μόλις δύο φορές.