Eurobasket 2011 | Πρώτη νίκη για την Εθνική μας!

Το δεύτερο σετ των ομάδων έπαιξαν και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Γαλλία-Λετονία: Άνετη φαίνεται η νίκη των Γάλλων από το τελικό 89-78 αλλά στο πρώτο ημίχρονο οι Γάλλοι ήταν αγχωμένοι αφού στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου οι Λετονοί ήταν μπροστά. Για τη Γαλλία ο Parker έκανε θραύση με 31 πόντους, αλλά ένας Λετονός του έκλεψε τη δόξα αφού ο Blums πέτυχε 32!

Τουρκία-Πορτογαλία: θέαμα και ουσία για τους γείτονες μας οι οποίοι σκόρπισαν στους πέντε ανέμους τους Πορτογάλους. Τελικό σκορ 79-56. Για την Τουρκία σπουδαίο παιχνίδι είχαν οι Turkoglu και Kanter με 14 πόντους ενώ οι Πορτογάλοι είχαν τον Evora σε εξαιρετική κατάσταση με 12 πόντους και 12 ριμπαουντ.

Σλοβενία-Βουλγαρία: αγχωτικό παιχνίδι και για τους Σλοβένους αφού άφησαν τους Βούλγαρους να περάσουν μπροστά λίγο πρίν το τέλος αλλά δεν προέκυψε έκπληξη στο παιχνίδι καθώς το τελικό σκορ βρήκε τους Σλοβένους νικητές με 67-59. Από τους Σλοβένους ξεχώρισαν οι Lorbek 18π ,G. Dragic 13π 6as και Ζ.Dragic 12π. Για την Βουλγαρία 20πόντους είχε ο Rowland και 14 ο Videnov.

Ελλάδα-Βοσνία: αν και για 25 λεπτά ήμασταν πίσω στο σκορ, με ένα αξιοπρεπές δεύτερο ημίχρονο η εθνική μας κατόρθωσε να περάσει μπροστά. Άγγιξε μάλιστα και διψήφια διαφορά πόντων αλλά περιορίστηκε στη διαφορά των 9 πόντων 76-67. Πέντε παίκτες για την εθνική μας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, mvp o Κουφός με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ (double double), 13 πόντους είχαν οι Καλάθης και Ζήσης, 12π ο Μπουρούσης και 10π ο Μπράμος. Για την μαχητικότατη Βοσνία ο Gordic είχε 12πόντους και ο Kikanovic 15π. απογοητευτικός ο Teletovic με 0/9 τρίποντα.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα στο Eurobasket  2011 | Τα αποτελέσματα της ημέρας!