4ος Τελικός Α1 | Άντε, ακόμα; του Σωτήρη Μπονόρα

– Έκανε το 2-2 ο Ολυμπιακός;;;
– Χλωμό.
– Μα καλά τι ξέρεις πια;;; Ποιος κέρδισε στον 4ο τελικό;;;
– Πάντως όχι το μπάσκετ. Α και που ‘σαι, όσο για το ποιος κέρδισε υπολόγιζε να το μάθουμε σε καμιά εβδομάδα.

Το παιχνίδι σήμερα άρχισε… Ε, δεν θυμάμαι πότε, πάντως με καθυστέρηση κατά τις 22.25. Ύστερα κάποιοι ήθελαν να επιβάλουν στον κόσμο να δει μπάσκετ. Μα τι πράγματα είναι αυτά ποιος ήθελε να δει απόψε μπάσκετ;! Μετά τη διακοπή του ημιχρόνου οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού πέταξαν κροτίδα στον πάγκο του Παναθηναϊκού ενώ έμεναν 5.02’ για τη λήξης του δεκαλέπτου. Το παιχνίδι διεκόπη για περίπου μια ώρα μέχρι να αδειάσει το γήπεδο και να μετακινηθούν οι οπαδοί στα πέταλα του γηπέδου. Έπειτα αποφασίστηκε να παιχτεί πάλι λίγο μπάσκετ και ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ και 1.03 από τη λήξη απλά ο κόσμος τρελάθηκε και πέταγε τα μπουκάλια του στον αγωνιστικό χώρο (και τους τα έλεγα των υπευθύνων στο ΣΕΦ βάλτε ένα παραπάνω κάδο σκουπιδιών δεν θα ξέρουν που να πετάξουν τα μπουκάλια τους οι οπαδοί). Οι διαιτητές αποφάσισαν οριστική διακοπή του παιχνιδιού και το μπαλάκι πέφτει στον αθλητικό δικαστή από ‘δω και πέρα…

Μπάσκετ παίχτηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί το πρώτο δεκάλεπτο επί του Παναθηναϊκού 11-0 και 19-7. Ο Παναθηναϊκός ανέβαζε απόδοση και ευστοχώντας σε τρίποντα και βολές μείωνε το σκορ ώσπου κατάφερε στη δεύτερη περίοδο να περάσει μπροστά για να τον βρει το ημίχρονο να προπορεύεται με 32-38. Για τον Ολυμπιακό ο Μπουρούσης ήταν μακράν ο καλύτερος (προσπάθησε να μιλήσει στους οπαδούς από το μικρόφωνο αλλά κανείς δεν τον άκουσε απ’ ότι φαίνεται) ενώ για τον Παναθηναϊκό κορυφαίος ήταν ο Batiste. «Τελικό» σκορ 69-76 και βλέπουμε…

Τύποις τα δεκάλεπτα: 19-12, 32-38, 54-63, 69-76…-διεκόπη-