Οι φετινές υποψηφιότητες από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου

Από neolaia.gr Team 6 Απριλίου 2012

Ανακοινώθηκαν οι φετινές υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, με την απονομή να πραγματοποιείται στις 7 Μαΐου.

Πρώτη ταινία σε υποψηφιότητες ήταν ο «Άδικος Κόσμος» του Φίλιππου Τσίτου, αλλά και το «Γάλα» του Γιώργου Σιούγα, με 11 η καθεμιά. Με 5 υποψηφιότηες είναι το «Τανγκό των Χριστουγέννων», ο «Παράδεισος» και «Η πόλη των παιδιών» ενώ με τέσσερις είναι το «Τρεις μέρες ευτυχίας», το «Wasted Youth» ενώ τέλος οι «Άλπεις» του Γιώργου Λάνθιμου, που βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ Βενετίας, έμεινε στις 2 υποψηφιότητες. Αναλυτικά:

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι
1. «Αδικος κόσμος»
2. «Το γάλα»
3. «Η πόλη των παιδιών»
4. «Τρεις μέρες ευτυχίας»
5. «Fish n’ Chips»

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκυμαντέρ)
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας)
1. «Οι νύμφες του Hindu Kush»
2. «Πεθαίνοντας για την αλήθεια»
3. «Πρώτη ύλη»
4. «Σωματείο Ρακοσυλλεκτών»

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Φίλιππος Τσίτος.
2. Από την ταινία «Τρεις μέρες ευτυχίας» ο Δημήτρης Αθανίτης.
3. Από την ταινία «Wasted Youth» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Γιαν Φόγκελ.

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Το γάλα» ο Γιώργος Σιούγας.
2. Από την ταινία «Η πόλη των παιδιών» ο Γιώργος Γκικαπέππας.
3. Από την ταινία «Fish n’ Chipis» ο Ηλίας Δημητρίου.

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Φίλιππος Τσίτος και Δώρα Μασκλαβάνου.
2. Από την ταινία «Αλπεις» ο Ευθύμης Φιλίππου και ο Γιώργος Λάνθιμος.
3. Από την ταινία «Η πόλη των παιδιών» ο Γιώργος Γκικαπέππας.

Βραβείου Α’ Ανδρικού ρόλου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Αντώνης Καφετζόπουλος.
2. Από την ταινία «Το γάλα» ο Προμηθέας Αλειφερόπουλος.
3. Από την ταινία «Το τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιάννης Στάνκογλου.

Βραβείο Α’ Γυναικείου ρόλου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» η Θεοδώρα Τζήμου.
2. Από την ταινία «Το γάλα» η Ιωάννα Τσιριγκούλη.
3. Από την ταινία «Η πόλη των παιδιών» η Κίκα Γεωργίου.

Βραβείο Β’ Ανδρικού ρόλου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Χρήστος Στέργιογλου.
2. Από την ταινία «Το γάλα» ο Ομηρος Πουλάκης.
3. Από την ταινία «Wasted Youth» ο Ιερώνυμος Καλετσάνος.

Βραβείο Β’ Γυναικείου ρόλου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» η Σοφία Σειρλή.
2. Από την ταινία «Το γάλα» η Ηρώ Μπέζου.
3. Από την ταινία «Παράδεισος» η Ολια Λαζαρίδου.

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Το γάλα» ο Γιάννης Δρακουλαράκος.
2. Από την ταινία «Το τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιάννης Δρακουλαράκος.
3. Από την ταινία «Man at sea» οι Αγγελος Βισκαδουράκης και Γιώργος Αργυροηλιόπουλος.

Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Το γάλα» ο Γιάννης Τσιτσόπουλος.
2. Από την ταινία «Παράδεισος» ο Πάνος Βουτσαράς.
3. Από την ταινία «Wasted Youth» ο Γιάννης Χαλκιαδάκης.

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας)
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» η Josepha Van der Schoot.
2. Από την ταινία «Το Τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιάννος Αιόλου.
3. Από την ταινία «Τρεις μέρες ευτυχίας» οι DNA (Αλέξανδρος Χρηστάρας και Γιώργος Ραμαντάνης).

Βραβείο Σκηνογραφίας
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» ο Σπύρος Λάσκαρης.
2. Από την ταινία «Το γάλα» η Εύα Νάθενα.
3. Από την ταινία «Το τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιώργος Γεωργίου.

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» η Χριστίνα Χαντζαρίδου.
2. Από την ταινία «Παράδεισος» η Ιωάννα Τσάμη.
3. Από την ταινία «Το τανγκό των Χριστουγέννων» ο Γιώργος Γεωργίου.

Βραβείο Ηχου
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αδικος κόσμος» οι Βαγγέλης Ζέλκας, Αρης Λουζιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
2. Από την ταινία «Το γάλα» ο Μαρίνος Αθανασόπουλος.
3. Από την ταινία «Παράδεισος» οι Δημήτρης Κανελλόπουλος, Αρης Λουζιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης και Πάνος Βουτσαράς.

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Αλπεις» η Εύη Ζαφειροπούλου.
2. Από την ταινία «Το γάλα» η Κατερίνα Βαραλίτου.
3. Από την ταινία «Παράδεισος» η Εύη Ζαφειροπούλου.

Βραβείο ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Υποψήφιοι
1. Από την ταινία «Ο ξεναγός» οι Μαρία Καραμάνου, Πηνελόπη Τιτόνη και Παντελής Τσιαχρής.
2. Από την ταινία «Η πόλη των παιδιών» οι Γιώργος Αλαχούζος και Αργύρης Αλαχούζος.
2. Από την ταινία «Τρεις μέρες ευτυχίας» οι 2/35 (Μάνος Χαμηλάκης και Νίκος Μούτσελος).

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι
1. «Αμπάρισα για απόδραση»
2. «Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ»
3. «Πίστομα»
4. «Just a perfect day»
5. «Musikhof»