Προγνωστικά Μουντιάλ 3/7

Από neolaia.gr Team 3 Ιουλίου 2010

Καλημέρα σας, ναμφισβήτητα το ποδόσφαιρο προσφέρει τόσες συγκινήσεις, όσες κανένα άλλο άθλημα. Η επιλογή μας για πρόκριση της Ουρουγουάης επαληθεύτηκε πλήρως, αφού όμως είχε προηγηθεί ένα συγκλονιστικό ματς στο “Soccer City”, που αντάμειψε τους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στα πέναλτι, μετά από μία φάση διαρκείας, ο παίκτης της Γκάνας στέλνει την μπάλα προς το τέρμα και πάνω στη γραμμή ο Λουίς Σουάρες σαν «από μηχανής θεός» σταματάει την μπάλα με το χέρι και ουσιαστικά μηδενίζει τις όποιες πιθανοτητες είχε η ομάδα του να προκριθεί. Παρόλα αυτά επειδή αυτή είναι η μπάλα, ο Γκίαν χάνει το πέναλτι και η συνέχεια είναι λίγο πολύ αναμενόμενη. Οι παίκτες της Ουρουγουάης πάνε στη διαδικασία των πέναλτι με αναπτερωμένο ηθικό και παίρνουν την πολυπόθητη πρόκριση για τον ημιτελικό της Τρίτης απέναντι στην Ολλανδία. Νωρίτερα οι «οράνιε» γύρισαν το ματς από το 1-0 του ημιχρόνου και πήραν τη μεγάλη πρόκριση απέναντι σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, τη Βραζιλία. Η επιλογή μας στην κόντρα της Βραζιλίας επαληθεύτηκε απόλυτα και μας πλήρωσε σε απόδοση κοντά στο 2.00, σε ένα ξεκάθαρο value bet όπως είχαμε επισημάνει. Σε ένα σημείο που ήρθε μάλλον σχετικά εύκολα, η Ολλανδία πήρε πανάξια την πρόκριση, καθώς έδειξε να είναι ποιο ομάδα μέσα στο γήπεδο. Πάμε στα σημερινά…

Στην τελική ευθεία του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπαίνουμε από σήμερα, καθώς το βράδυ θα γνωρίζουμε το έτερο ζευγάρι των ημιτελικών. Μεγάλο ματς αυτό ανάμεσα σε Αργεντινή και Γερμανία, που ξεκινάει στις 17:00 και αναμένεται να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον μας. Στο άλλο ματς υπάρχει φαβορί και είναι η Ισπανία, σ’ αυτό το επίπεδο όμως τα πάντα είναι ανοιχτά. Ήδη από χθες έχουν ανέβει τα preview και για τους δύο αγώνες, ενώ μέχρι τις 12 το μεσημέρι θα προστεθούν και οι εκτιμήσεις μας για τα ματς. Μέχρι εκείνη την ώρα θα έχει ανανεωθεί και η στήλη του Τένις με την επιλογή μας από τον Τελικό των Γυναικών στο Grand Slam του Wimbledon, ανάμεσα σε Serena Williams και Vera Zvonareva.