Τελικοί Α1 Μπάσκετ | 2-1 ο Παναθηναϊκός, υπάρχει και αυτό το μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός μετά από πολύ προσπάθεια και καλή αμυντική δουλειά στο 4ο δεκάλεπτο κατόρθωσε να κερδίσει τον Ολυμπιακό και να βρεθεί μια νίκη πιο κοντά στον τίτλο. (Ή για τους ολυμπιακούς αναγνώστες δυο ήττες πιο μακριά).

79-70 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς οι πράσινοι έδειξαν αθάνατοι. Ένα ματς που τα είχε όλα από ανατροπές στο σκορ, σκληρά φάουλ και γρήγορο ρυθμό. Το πρώτο ημίχρονο ήταν το επιθετικό ημίχρονο με τις ομάδες να μοιράζονται από ένα καλό δεκάλεπτο όπου κυριολεκτικά τα πάντα έμπαιναν. Ο ολυμπιακός δε απέδειξε πως το 0-23 στα τρίποντα του πρώτου παιχνιδιού όχι μόνο δεν ήταν απλά τυχαία αλλά ήταν κατά πάσα πιθανότητα παραπλανητική τακτική δουλεμένη στην προπόνηση. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 10 πόντων πρώτος, ύστερα ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ για να λήξει το ημίχρονο 38-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στους 14 πόντους (46-60) και ο Παναθηναϊκός έδειχνε χαμένος, κουρασμένος και ίσως πολύ βαρύς για να ακολουθήσει το ρυθμό του παιχνιδιού. Παρόλ’αυτά οι πράσινοι κρατήθηκαν ζωντανοί στο παιχνίδι και η περίοδος έληξε 51-60. Στην τέταρτη περίοδο ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα δηλώνοντας στους ερυθρόλευκους «παιδιά ό,τι βάλατε βάλατε». Με άμυνα για σεμινάριο ο Παναθηναϊκός ροκάνιζε τη διαφορά και ο Ολυμπιακός ξαφνικά έσβησε τις μηχανές και ενώ ήθελε να παίξει δεν μπορούσε. Μοιραία ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά και ποτέ δεν άφησε ελπίδα στους κόκκινους να πιστέψουν στο δεύτερο come back τους στο παιχνίδι. Όλα έληξαν τώρα πια και περιμένουμε τη Κυριακή για το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων στο ΣΕΦ. Θα είναι το τελευταίο παιχνίδι ή όχι????

Δεκάλεπτα: 25-17, 38-43, 51-60, 79-70

Παναθηναϊκός Τέπιτς 4, Σπανούλης 10, Περπέρογλου 10, Μπατίστ 10, Φώτσης, Γιασικεβίτσιους 4, Νίκολας 18 (5), Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 7, Πέκοβιτς 10, Καλάθης.

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 5 (1), Πεν, Τσίλντρες 15 (4), Βούισιτς 7, Μπουρούσης 17 (3), Μπέβερλι 9 (2), Κλέιζα 10 (2), Μαυροκεφαλίδης, Τεόντοσιτς 7 (2), Σχορτσανίτης.