Τελικοί Α1 Μπάσκετ 2010: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 79 - 72

79-72, 1-1 και ετοιμαστείτε να βαρεθείτε για άλλη μια χρονιά derby αιωνίων! Άλλο ένα derby έλαβε τέλος. Αυτή τη φορά νικητής ήταν ο Ολυμπιακός ο οποίος επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 79-72.

Μουδιασμένη αρχή και για τις δυο ομάδες καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη ομάδα με περισσότερους από 4 πόντους. Πολύ συγκρατημένοι οι παίκτες με οργανωμένες επιθέσεις κράτησαν το σκορ πολύ χαμηλά 33-34 για τον Παναθηναϊκό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει με 6-7 πόντους ενώ το επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού είχαν αναλάβει αποκλειστικά 4 παίκτες (Διαμαντίδης, Πέκοβιτς, Γιασικεβιτσιους και Τεπιτς!). Πήρε 37 λεπτά στους παίκτες του Παναθηναϊκού για να σκοράρουν και οι Μπατιστ, Νίκολας και Σπανουλης. Το τέλος ήταν λίγο αγχωτικό αφού οι παίκτες του Παναθηναϊκού ευστοχούσαν σε τρίποντα για να σώσουν την παρτίδα αλλά οι αντίπαλοί τους ευστοχούσαν σε κάθε βολή που βάρεσαν το τελευταίο λεπτό.

Αξιοσημείωτο γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έχασε έπειτα από 27 αγώνες ενώ ο Ολυμπιακός κρατάει ένα σερί 28 αήττητων αγώνων στο ΣΕΦ.