SUPERLEAGUE 23η αγωνιστική: Φωτιά στο πρωτάθλημα!

Από neolaia.gr Team 21 Φεβρουαρίου 2010

Φωτιά πήρε το πρωτάθλημα μετά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής.Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο ΠΑΟμπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση του τίτλου,συγκατοικώντας πλέον στη δεύτερη θέση με τον Ολυμπιακό ο οποίος στραβοπάτησε στη Κρήτη.

Στην χειρότερη ίσως φετινή εμφάνιση του,ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει νικηφόρα από το Παγκρήτιο στάδιο μένοντας στο 1-1 με τον Εργοτέλη.Το σκόρ άνοιξαν οι ερυθρόλευκοι με τον Τοροσίδη στο 29ʼ ενώ για τους Κρήτες ισοφάρισε ο Μπούντιμιρ στο 85ʼ.Πολλά τα παράπονα για τη διαιτησία και από τις 2 ομάδες.Έτσι ο Ολυμπιακός,παρά το στραβοπάτημα μείωσε την διαφορά από τους πράσινους στους 2 βαθμούς και εξακολουθεί να απειλεί τους πρωτοπόρους.

Σε ένα από τα συναρπαστικότερα ματς της χρονιάς ο ΠΑΟΚ βγήκε νικητής απέναντι στον ΠΑΟ κι έτσι μπήκε για τα καλά στην διεκδίκηση του τίτλου.Το ματς ήταν συγκλονιστικό και δικαίωνε απόλυτα τον τίτλο του ντέρμπι,με ευκαιρίες εκατέρωθεν και πολύ γρήγορο ρυθμό.Το σκόρ άνοιξε με εκπληλτική εκτέλεση φάουλ ο Γκαρσία στο 60ʼ,ενώ για τους πράσινους ισοφάρισε ο συνήθης ύποπτος Σισέ μετά από προσπάθεια του Σαλπιγγίδη 4 λεπτά αργότερα.Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με έξοχη προσπάθεια ο Μουσλίμοβιτς στο 68ʼ.Το τελευταίο σφύρηγμα του διαιτητή βρήκε 29000 τρελαμένους Παοκτζήδες να έχουν στήσει πάρτυ στις εξέδρες της Τούμπας.

Συνέχεια στο καλό σερί της έδωσε η ΑΕΚ,κερδίζωντας τον ΑΡΗ στο ΟΑΚΑ με 1-0,διατηρώντας παράλληλα το αήττητο των τελευταίων αγωνιστικών.Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Καφές στο 47ʼ.Εκπλήξεων συνέχεια από τον Πανθρακικό ο οποίος κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της ΑΕΛ με σκόρ 2-0(75′ και 77′ Μπέλεκ),επειδυνώνοντας ακόμη περισσότερο την θέση των Λαρισαίων.Τα δόντια τους έδειξαν μετά από καιρό οι Πάνθηρες περνώντας νικηφόρα από τους Ζωσιμάδες,επικρατώντας του τοπικού ΠΑΣ με 3-2.Το σκόρ γοια την ομάδα του Πανιωνίου άνοιξε ο Κόκαλιτς στο 7ʼ,για να διπλασιάσει τα τέρματα τους ο Ριέρα στο 18ʼ.Ωστόσο ο ΠΑΣ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν από την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου με τέρματα των Μενδρινού και Σαιτιώτη στο 30ʼ και 44ʼ αντίστοιχα.Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μανιάτης στο 85ʼ.Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Ηρακλής και Λεβαδειακός στο Καυτατζόγλειο με σκόρ 1-1.Το σκόρ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους με εκπληκτικό σουτ ο Γκονζάλες στο 50ʼ,ενώ για τους Θεσσαλονικείς ισοφάρισε ο Κονέ στο 81ʼ.Στην Καβάλα η τοπική ομάδα συνέχισε την ξέφρενη πορεία της και μετά το τεράστιο διπλό στο ΟΑΚΑ,νίκησε και την Ξάνθη με σκορ 2-1,με 2 γκολ του εξαιρετικού για ακόμη μια φορά Ονουάτσι στο 45ʼ και στο 68ʼ,ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί αρχικά με τον Πόι στο 18ʼ.Τέλος,all even στο Περιστέρι ανάμεσα σε Ατρόμητο και Αστέρα Τρίπολης,οι οποίοι έμειναν στο 0-0.

Πλέον η συνέχεια του πρωταθλήματος σίγουρα αναμένεται συναρπαστική,με εύθραυστες τις ισορροπίες και την κάθε αγωνιστική να αντιμετωπίζεται σαν τελικός για τους -3 πλέον- διεκδικητές του τίτλου.