Aristotle Racing Team: Νέες διεθνείς διακρίσεις για την ομάδα του ΑΠΘ

Η φοιτητική ομάδα ART-14 του Α.Π.Θ. έκανε πάλι το “θαύμα” της με το νέο μονοθέσιο αυτοκίνητό της!

Πιο συγκεκριμένα, το εν λόγω αυτοκίνητο κατασκευάστηκε ύστερα από αεροδυναμική μελέτη για την τοποθέτηση αεροδυναμικού βοηθήματος στο μονοθέσιο, ενώ διαθέτει και ένα καινοτόμο σύστημα τηλεμετρίας για την απ’ ευθείας και άμεση λήψη δεδομένων εν ώρα δράσης του μονοθέσιου στην πίστα.

Μάλιστα, η ομάδα ART-14 φρόντισε να πετύχει σημαντική μείωση βάρους των επιμέρους κομματιών και κατ’ επέκταση ολόκληρου του μονοθέσιου προσδίδοντας νέες δυνατότητες για το cockpit του οδηγού (κάθισμα, dashboard, τιμόνι κλπ).

Έτσι, η σεζόν για τη φοιτητική ομάδα του Α.Π.Θ. ξεκίνησε με τον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Formula Student Germany που πραγματοποιήθηκε στο Hockenheimring από τις 29/7 έως 3/8/2014.

Εκεί συμμετείχαν 75 ομάδες από όλο τον κόσμο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ART να έχει μια εξαιρετική παρουσία και να τερματίσει σε όλα τα αγωνίσματα παίρνοντας την 12η θέση στη γενική κατάταξη μεταξύ των κορυφαίων Πανεπιστημίων του κόσμου.

10583795_722335594471015_4509887004840628085_n

Την ίδια ώρα, κατέκτησε την 5η θέση στο αγώνισμα της Κοστολόγησης και την 9η θέση στην Παρουσίαση του Επιχειρηματικού Πλάνου.

Στη συνέχεια, η ομάδα αγωνίστηκε από τις 21 έως τις 24/8 στο Gyor της Ουγγαρίας, όπου τερμάτισε σε όλα τα αγωνίσματα και έφτασε ξανά τη 12η ανάμεσα σε μεγάλες ευρωπαϊκές ομάδες του θεσμού, ενώ κατέλαβε το βραβείο της 3ης θέσης στη γενική κατάταξη των στατικών αγωνισμάτων.

Επίσης, κατέκτησε την 7η θέση στο αγώνισμα της Επιτάχυνσης με χρόνο 3.966 sec για τα 75m και προκρίθηκε στους τελικούς του αγωνίσματος Engineering Design, όπου ύστερα από μία δύσκολη δοκιμασία εξέτασης κατέλαβε την 8η θέση μεταξύ 38 ομάδων.

Ο τρίτος και τελευταίος για φέτος αγώνας της ομάδας ART πραγματοποιήθηκε στην πίστα Riccardo Palleti, στο Varano της Ιταλίας, από τις 29/8 έως την 1/9/2014 και εκεί κατάφερε ξανά να διακριθεί μεταξύ 50 ευρωπαϊκών ομάδων.

Σε αυτήν την αναμέτρηση έλαβε την 3η θέση στο αγώνισμα της Κοστολόγησης, την 7η θέση στο αγώνισμα της Παρουσίασης Επιχειρηματικού Πλάνου και την 9η θέση στο Μηχανολογικό Σχεδιασμό.

Παράλληλα, η ομάδα είχε μία πολύ καλή παρουσία και στο αγώνισμα της Επιτάχυνσης και της Πλαγιολίσθησης, στο οποίο ήρθε ο 5ος καλύτερος χρόνος στην πίστα στο αγώνισμα του Autocross, όπου με αυτή τη θέση η ομάδα ξεκίνησε στο αγώνισμα της Αντοχής και Οικονομίας καυσίμου όντας στην καλύτερη πεντάδα.

Την 4η θέση κατέλαβαν οι φοιτητές του Α.Π.Θ. στη γενική κατάταξη έχοντας συγκομιδή 751/1000 πόντους, τη μεγαλύτερη στην ιστορία της ομάδας, αλλά και την υψηλότερη που έλαβε ποτέ ελληνική ομάδα στο πλαίσιο Επίσημων Διαγωνισμών Formula Student Combustion.

Τέλος, όπως λένε οι ίδιοι:
«Επόμενος στόχος της ART είναι η ανανέωση της ομάδας και η εισαγωγή νέων μελών, όπου θα αποτελέσουν την ART-15. Έχοντας παρακαταθήκη μία επιτυχημένη χρονιά, η ομάδα ελπίζει σε μεγαλύτερες διεθνείς διακρίσεις, ενώ με τη συγκομιδή της σε πόντους και στους τρεις αυτούς αγώνες θα εκτοξευθεί στην Παγκόσμια Κατάταξη, καθιστώντας την πρωταγωνιστική δύναμη του θεσμού».